Ромський спротив в Аушвіці: історія гідності, що крізь роки звучить як застереження

16.05.2025

Ця дата символізує героїзм і опір одного з найбільш дискримінованих народів світу – ромів. Водночас вона є ще однією трагічною сторінкою в історії ромського народу, нагадуванням міжнародній спільноті й застереженням прийдешнім поколінням про наслідки та масштаби зла, до якого може призвести спланована політика ненависті й расизму.

Сьогодні вшановуємо героїзм ромського народу, який не змовчав перед нацистським терором. У травні 1944 року в Аушвіці-Біркенау нацисти запланували знищити ромський сектор. Усе через те, що концтабір готували до прибуття понад 400 тисяч угорських євреїв, тож «зайвих» в’язнів вирішили прибрати.

Першим тривожним сигналом стало те, що частину ромів несподівано вивезли. Есесівці пояснили це начебто епідемією віспи. Насправді ж тієї ночі в табір приїхали вантажівки із автоматниками, кулеметами й собаками – і почалися масові вивезення до крематорію. Свідки згадували, що полум’я здіймалося над піччю, а повітря було просякнуте запахом спалених тіл.

15 травня 1944 року нацистські карателі, коли намагалися масово вбити у газових камерах «Аушвіц-Біркенау» ромський табір, зустріли відважний спротив з боку шести тисяч ромів – чоловіків, жінок, дітей. Серед них були і  колишні солдати Вермахту, виключені з армії за «неарійське» походження, і звичайні родини, які щодня боролися за виживання.

Озброївшись тим, що було під рукою: дерев’яними палицями, металевими трубами, лопатами, сокирами, молотками, камінням, колючим дротом, роми, забарикадувавшись у своїх бараках, змогли протистояти нацистам. До них приєдналися інші в’язні табору смерті. Не очікуючи опору такого масштабу, німецькі солдати змушені були того дня відступити.

Але менш ніж за три місяці – у ніч із 2 на 3 серпня нацисти за кілька годин умертвили у газових камерах понад три тисячі в’язнів-ромів.

Загалом у світі в період Другої світової війни було знищено майже 200 тисяч представників ромської національності. Лише в нацистському концтаборі «Аушвіц-Біркенау», розташованому на півдні Польщі, було закатовано понад 20 тисяч ромів із 14 країн Європи.

Сьогодні, під час великої війни, нашому суспільству необхідна соціальна згуртованість, єдність, толерантність, щоби подібні трагедії більше ніколи не повторилися.

Із початку повномасштабного вторгнення нашу Державу  боронять представники усіх національних спільнот і етнічних груп. У Збройних силах України чимало волонтерів і воюють багато відважних воїнів ромського походження, серед них – Василь Сорокін, Віктор Ільчак, Арсен Медник, Натан Маркман та інші. Роми беруть активну участь не лише в оборонних процесах, а й суспільних, працюючи журналістами, лікарями, освітянами.

У День ромського спротиву ветеран війни, дворазовий чемпіон світу з тайського боксу та громадський діяч Василь Сорокін поділився власною історією стійкості й мужності.

У 2023 році, під час виконання бойового завдання з евакуації поранених у районі Бахмута, Василь разом із братом потрапили під мінну небезпеку. Брат наступив на протипіхотну міну типу «Лепесток». Василь проніс його понад 600 метрів до безпечної зони, проте сам підірвався на іншій міні, внаслідок чого втратив частину стопи.

Після шести операцій і тривалої реабілітації він пережив складну ампутацію за методом Шопара — рівень, на якому більшість пацієнтів втрачають всю нижню кінцівку. Попри це, Василь не лише відновився та повернув здатність ходити, а й знову активно займається спортом і продовжує свою громадську діяльність:

Нещодавно в Європейському парламенті завершився Ромський тиждень, присвячений  правам і ролі ромської спільноти в суспільстві. Особливу увагу було приділено Україні – викликам під час війни, участі ромів у відновленні громад.

Національна рада підтримує й надалі підтримуватиме національні спільноти, зокрема і ромську, з якою активно взаємодіє не перший рік. Спільно з представниками ромських організацій розробляються критерії виявлення та протидії дискримінації в медіа за національною ознакою, провадяться моніторинги медіа. Медіарегулятор проводить велику просвітницьку роботу щодо неприпустимості в медіа будь-яких проявів мови ворожнечі й дискримінації. 

Український народ високо цінує і вдячний представникам усіх національних спільнот за єдність у боротьбі з російським агресором.


Перейти до вмісту