Україна традиційно щороку у другу неділю вересня відзначає День пам’яті українців – жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках. Цьогоріч ця трагічна подія в історії нашої країни припадає на 10 вересня.
Підставою для примусової депортації українців із рідних домівок, де вони споконвіку проживали, стало встановлення наприкінці Другої світової війни нового польсько-радянського кордону. У зв’язку з чим комуністичні режими в Україні й Польщі уклали 1944 року угоду про «взаємний обмін населенням»: українського – з території Польщі до УРСР, а польського – з території України до Польщі. Військові операції проти мирного населення перетворилися для понад 700 тисяч етнічних українців репресіями й обмеженням прав, повною забороною повертатися на рідну землю, втратою домівок, а для багатьох – і життя. Через обмеження соціальних, політичних, економічних і культурних прав опинилися під загрозою знищення низка етнічних груп українського народу.
За інформацією Українського інституту національної пам’яті були втрачені громади українців зі своєю історією та культурою, які до переселення поколіннями жили на своїй малій батьківщині. Внаслідок переселень і депортацій у 1944–1951 роках рідних домівок було позбавлено близько 750 тисяч українців. З іншого боку кордону, з західних областей радянської України, до Польщі переселили майже 790 тисяч поляків та євреїв.
Сьогодні на тимчасово окупованих українських територіях росія свідомо відтворює ті ж злочинні комуністичні радянські методи із примусовим переміщенням українців, одним із головних об’єктів якого стали діти. Із лютого 2022 року, за даними ООН, до рф було примусово вивезено щонайменше 2,8 мільйона українців. І до цього процесу насильницької депортації кремль готувався давно й ретельно.
Віримо в нашу Перемогу і впевнені, що скоро депортовані до росії співвітчизники зможуть повернутися додому. Обов’язок України і світової спільноти – покласти край цим злочинним процесам рф. Враховуючи гіркий досвід минулого, Україна завжди боротиметься за кожного свого громадянина, за кожного українця!
Національна рада закликає телерадіоорганізації гідно вшанувати пам’ять жертв депортації з українських земель та інформувати суспільство про процес примусового виселення українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках.
Звертаємо увагу керівників телерадіокомпаній, що цього пам’ятного дня необхідно внести зміни до програм теле- і радіопередач. При плануванні програм необхідно керуватися Правилами ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Цей регуляторний акт затверджений рішенням Національної ради від 23.07.2015 №1146 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 за № 967/27412) з відповідними змінами, затвердженими рішенням Національної ради від 12.02.2021 №95 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.04.2021 за №541/36163).