Заява Національної ради щодо кібератак на українські телеканали

10.05.2024

Національна рада під час моніторингу постійно фіксує застосування російською стороною інформаційних провокацій шляхом блокування сигналів українських суб’єктів у сфері медіа, які здійснюють супутникове мовлення з використанням супутникового ретранслятора ASTRA-4A. Ворог безпрецедентно злочинно втручається в інформаційну діяльність українських мовників через спроби поширити в їхньому ефірі пропагандистський контент країни-агресора. Це створює додаткові та поглиблює вже наявні загрози національній безпеці України.

Так, зокрема, 9 травня цього року зафіксовано таке втручання у роботу супутникового ретранслятора ASTRA-4A 5 гр. Сх. Д. (частота 12073 МГц, символьна швидкість 30 000, поляризація – горизонтальна) із трансляцією «параду до дня перемоги» в ефірі таких телемовників: ІСTV, ІСTV2, ОЦЕ, М1, М2, Армія TV, Культура, МИ-УКРАЇНА, ПЕРШИЙ, Рада, Світло, Сонце, СТБ, Твій серіал, Е (Еспресо) тощо.

Національною радою раніше було направлено запит до супутникового оператора SES ASTRA. За інформацією оператора, подібні втручання постійно відбуваються з території країни-агресора.

Це черговий етап інформаційної війни проти України, коли безпосереднім об’єктом агресії стають українські медіа та споживачі інформації. Тому рекомендуємо провайдерам аудіовізуальних сервісів розглянути можливість використання альтернативних шляхів отримання сигналу та оперативно реагувати на подібні втручання. Канали також можуть інформувати своїх глядачів про інші способи отримання сигналу. Аудиторію просимо бути уважною до інформації та дотримуватися правил інформаційної гігієни.

Суб’єктів у сфері медіа просимо оперативно надавати Національній раді докази втручання у Вашу діяльність, що сприятиме проведенню міжнародного розслідування за участі Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ) та вирішенню питання покращення безпеки супутникового зв’язку на міжнародному рівні.

Регулятор веде комунікацію з відповідними міжнародними органами щодо припинення блокування сигналів українських медіа російською стороною. Україна захищатиме право на інформацію всіма способами.

Просимо бути пильними і дотримуватись інформаційної гігієни!